آموزش طراحی سایت ژله دورنگ » آشـــپزی به سبـــک الی

 

ژله دورنگ

 

مواد لازم:
برای ژله ی سفید:
شیر ٢ پیمانه
شکر ١ پیمانه
خامه ١.٥ پیمانه
وانیل ١ قاشق چایخوری
پودر ژلاتین ٣ قاشق غذاخوری
آب سرد ٣ قاشق غذاخوری

برای ژله ی سیاه:
کوکاکولا ٢ پیمانه
پودر ژلاتین ٢ قاشق غذاخوری
آب سرد ٢ قاشق غذاخوری
 
طرز تهیه :
ژله ی سفید:
ابتدا شیر و شکر و روی حرارت قرار می دیم تا ذرات شکر در شیر حل بشه. قرار نیست شیر خیلی داغ بشه، همین که شکر حل شد کافیه. بعد وانیل و خامه رو اضافه می کنیم، یه مقدار مایه مون و با هم مخلوط کرده و در آخر پودر ژلاتین و اضافه می کنیم و دومرتبه هم می زنیم تا صاف و یکدست شه.اینجا مواد ژله ی سفیدمون آماده است.

 ژله ی سیاه:
 حالا دو پیمانه کولا رو داخل ظرفی می ریزیم و ژلاتین بعمل اومده رو بهش اضافه می کنیم. منتها دو نکته رو رعایت می کنیم یکی اینکه نوشابه مون سرد نباشه و دیگه اینکه به محض اضافه کردن ژلاتین، مایع رو به سرعت هم نمی زنیم چون نوشابه گاز پیدا می کنه و ژلاتین سریع روی نوشابه بسته می شه، که اگر هم شد هیچ مانعی نداره و می تونین به روش بن ماری ظرفتون رو روی بخار آب بگذارین تا ژلاتین دوباره به حالت مایع در بیاد.
حالا مقداری ژله ی سفید داخل قالب مورد نظرمون که قبلا خیس کردیم و برای چند دقیقه توی فریزر گذاشتیم ریخته, داخل یخچال می گذاریم تا خودش و بگیره. تا حدی که وقتی ژله ی سیاهمون و روی اون می ریزیم لایه ی زیری و از هم باز نکنه و رنگها با هم قاطی نشن. ضمن اینکه نباید بگذاریم لایه ها کاملاً در یخچال سفت سفت بشن چون در اون صورت، موقع جدا کردن از قالب لایه ها از هم جدا می شن.
 به هر حال این روند و لایه لایه ادامه می دیم تا برسیم به لایه ی آخر که بهتره از همون رنگی باشه که باهاش لایه ی اول و شروع کردیم.حالا دو مرتبه برای یکی دوساعت داخل یخچال می گذاریم تا کاملا ببنده.
نهابتاَ ظرفی که میخوایم ژله مون و توی اون برگردونیم و با آب سرد خیس می کنیم
و در مرحله ی آخر با یه خلال دندان لبه ها ی ژله رو از قالب جدا می کنیم، یه ظرف بزرگتر از قالب یا سینک ظرفشوئی و تا نیمه آب داغ  می ریزیم و فقط چند ثانیه و خیلی کوتاه در حدی که احساس کنیم ژله گرمای آب و به خودش گرفته قالب و از آب خارج می کنیم و در ظرف مورد نظرمون بر می گردونیم.
بهتره ته ظرف و با آب سرد خیس کنیم که اگه احیاناً ژله توی مرکز ظرف یا جایی که ما در نظر داریم قرار نگرفت، بتونیم با دست اون و حرکت بدیم.

 

بازگشت
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.